Aj malá hora vyžaduje veľkú pokoru.
Najmä ak podceníte prípravu na túru alebo počasie. Potom je jedno, že sa trepete na krtinec kúsok od cesty, ktorý nemá ani 1500 nadmorských metrov. Tak ako Tlstá (1373 m n.m) na okraji Veľkej Fatry.
Už samotný názov rozhodne nevyvoláva predstavu nebezpečnosti. Hrozivo nevyzerá ani na prvý a ani na druhý pohľad. Dokonca nepôsobí ani náročne. Pravdupovediac, kým som naň úplne náhodne nevystúpila, ani som netušila, že na ten rozťahaný kopec nad cestou vedie turistická značka. Že je to Tlstá. Vlastne som ani nevedela, že vôbec nejaká Tlstá existuje….

…odkiaľ, kam, ako vysoko a za ako dlho
Trasa: obec Blatnica (okr. Martin), parkovisko – Blatnica, pam. – Konský dol, ústie – Vápenná dol., ústie – Jaskyňa Mažarná – Tlstá (1373 m n.m.) – Muráň – Konský dol, ústie – Blatnica, pam. – obec Blatnica, parkovisko
Dĺžka: 13,4 kilometra
Prevýšenie: 915 metrov
Čas: 6 hodín
Aj malá hora vyžaduje veľkú pokoru.
Na úseku medzi jaskyňou Mažarná a vrcholom Tlstej sú technické zabezpečovacie pomôcky. Konkrétne, reťaze. Pomocou nich ľahšie prekonáte dva zvislé skalné úseky. Nič náročné, ale istú dávku sily, techniky a odvahy si predsa len vyžadujú. Najmä v zime.
Na Tlstú odporúčam výstup mimo zimného obdobia. Vtedy si výstup skutočne vychutnáte. Je tam taká krásna príroda, že by bolo škoda obzerať ju v čase, keď ju zakrýva sneh, ľad, prípadne kopy blata a klzkého lístia. V zeleni lepšie vyniknú aj krasové útvary z bieleho vápenca.
Jaskyňa Mažarná je len pre skutočných odvážlivcov. 130 metrov dlhé chodby vytvorili pred 15 miliónmi rokov priesakové vody obohatené o oxid uhličitý a následné mrazové zvetrávanie skál. 45 metrov dlhá vstupná sieň sa na konci rozdvojuje do Granátovej a Stĺpovej chodby.
Granátovú pomenovali jaskyniari podľa granátov z čias 2.svetovej vojny, ktoré v nej našli. Stĺpová dostala meno po kvapľových stĺpoch a stalagmitoch. Prechádza do Jazierkovej siene. V jarných mesiacoch ňou vraj zvykne pretekať potôčik. Aj vďaka nemu to v Mažarnej kedysi žilo. Priemernú vlhkosť 92% určite ocenia astmatici. Priemernú teplotu okolo 6°C len zimujúce netopiere.
Novodobí výskumníci objavili jaskyňu v druhej polovici 19. storočia. Našli v nej kostrové zvyšky praľudí a medveďa jaskynného. Vzácne kosti našich predkov sa ale medzičasom stratili a to čo ostalo z medveďa, zazriete v martinskom múzeu. Takže v jaskyni dnes objavíte nanajvýš tak netopiere. Aj to nie je isté.
Páčila sa ti táto story z hory? Zdieľaj a ukáž ju ostatným . Ďakujem.