Kniha SMÄD

(5 recenzií zákazníkov)

14,99 

223 strán, 3 hodiny čítania

tlačená, slovenský jazyk, rok vydania 2021

ISBN 978-80-570-2282-4

Emotívny príbeh o prechľastanom šťastí, krvilačných nájomníkoch a neznesiteľnom smäde.

Sú takí lúzri, čo veria, že ho môžu uhasiť.

STIAHNUŤ SI UKÁŽKU V PDF VYPOČUŤ SI UKÁŽKU

Táto kniha je aj v elektronickej verzii na www.martinus.sk.

Na sklade

Katalógové číslo: 3 Kategória:

Notorického pijana a neúspešného spisovateľa Dávida Klimenta trápi celý život neukojiteľný smäd. Trýzni ho vo dne i v noci. Jeho uhaseniu už obetoval všetko. Kariéru, rodinu i samého seba. Keď sa zdá, že už mu nemá čo vziať, prichádzajú ONI. Votrelci bažiaci po jeho krvi a čudný chlapík bez mena, čo sa ho snaží pripraviť o rozum. A to práve vo chvíli, keď sa Dávid konečne rozhodol zabojovať o stratené šťastie.

Hlavný hrdina knihy je ako mnohí iní. Opustený pijan. Opustený muž. Neúspešný manžel. Neúspešný spisovateľ. Hoci mal kedysi veľké plány, nikam to nedotiahol. Pretože väčšinu svojho života prepil. S chľastom mu vždy všetko chutilo akosi viac. Lepšie. S ním boli dni jednoduchšie. Noci zábavnejšie. Zážitky silnejšie. Ani si nevšimol, kedy ho túžba po chľaste celkom opantala. Vďaka alkoholu spoznal lásku svojho života. Kvôli nemu ho neskôr aj opustila. Zradil ho najlepší priateľ, a postupne vlastne každý, kto v jeho pijanskom živote niečo znamenal. Stratil dcéru, prácu i sebaúctu. Zostal mu iba ten prekliaty smäd.

Zradený, znechutený a ako vždy dosť opitý, strávil desať dovolenkových dní na Madagaskare. Na vysnívanej dovolenke svojej ženy, o ktorú už ona nestála. Ani horúci kontinent ho smädu nezbavil. Práve naopak. Pil všetko, čo sa dalo. Domov sa, prekvapivo, vrátil rozhodnutý zabojovať o stratené šťastie. Lenže jeho dom obsadia nebezpeční votrelci. Akoby toho nemal dosť, v hlave sa mu rozdrapuje čudný chlapík, čo mu neustále do všetkého kibicuje. Boj o rodinu sa postupne mení na zápas o holý život a zdravý rozum.

Tu niekde začína príbeh plný emócií, miestami nechutný a surový, bez akýchkoľvek skrášľujúcich prívlastkov, ktoré by ho robili pre čitateľa stráviteľnejším. Lebo presne taký je život s ľuďmi, nadmieru holdujúcimi alkoholu. Nie ružový, ani príjemný. A už vôbec nie zábavný, ako ho vnímajú pijani. Ich okolie s nimi príjemné pocity nezdieľa. Trpí.

K napísaniu ma inšpirovali viaceré ľudské osudy. A nie vždy len cudzie. Nijaká reprodukcia neprekoná osobný zážitok. Smäd je kniha o mnohých z nás.

Knihu zasielam s praktickou záložkou a darčekom, v prípade záujmu aj s venovaním.

Som slovenská autorka prózy. Námety pre tvorbu čerpám zo života. Koncom deväťdesiatych rokov som poviedkami zaujala poroty slovenských literárnych súťaží, získala niekoľko ocenení a publikovala v časopise pre mladú literatúru a umenie DOTYKY. Po rokoch som sa k tvorbe vrátila aj touto knihou.

 

Ďalšie informácie

Hmotnosť 280 g
Rozmery 150 × 210 mm
Väzba

mäkká, lepená

5 recenzií k Kniha SMÄD

 1. Nataša Ď., IKAR

  Príbeh je veľmi kultivovane napísaný, ste talentovaná.

 2. Dodo

  Objednal som si knihu zo zvedavosti, či sa dá takou neatraktívnou témou ako je alkoholizmus zaujať. Dá.

 3. Sabina

  Kniha ma príjemne prekvapila. Je nabitá emóciami a pikantnými situáciami. Ja som spokojná.

 4. Vierka

  Veľmi smutný príbeh s ešte smutnejším koncom. Každopádne, je v nej opísaná realita mnohých slovenských rodín. Z niektorých udalostí a statí až mrazí. Niekedy som mala pocit, že ich ani nedočítam, toto by nemal nikto zažiť. Za mňa je kniha výborná a budem ju odporúčať, ale nie každý ju dokáže prečítať.

 5. Michal K.

  Knihu si napísala pútavo, s farbistými detailami, bohatstvom fantázie a vcítením sa do pocitov hlavných hrdinov a ich myšlienkových pochodov. Hlavná protagonistka tam bez zaobľovania predkladá svoje myšlienky, pocity, reakcie dobré i zlé; nesplnené túžby, prehry, beznádej i nádeje, snahy to vyriešiť, pesimizmus. Dobrý koniec prichádza smrťou iného. Život alkoholika – šedivý, prízemný, v preludoch, v zastieraní (nevdojak mi z toho slova vypadlo t) pravdy, v prázdnych sľuboch. Taký človek stiahne do bahna aj spriaznenú dušu. Je z toho poučenie rozpoznávať to v človeku, nedávať sa do partie s takým. Ubíja ma však bezvýchodiskovosť situácie – keby ten chlap žil ešte ďalšie roky… Vari niet žiadnej pomoci? Sme odsúdení na pesimizmus?

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.