Vyberte stranu

V čase, keď iné hory zažívajú taký nápor turistov, že je ťažké medzi hlavami nájsť skaly, jedna zíva prázdnotou. Hore to neprekáža. Turistom v nej už tobôž nie.

Tuším, prečo Vtáčnik (1346 m n.m.) v rovnomennom pohorí Slovenského stredohoria turisti prehliadajú. Je príliš nenápadný. Nepichá štítmi do oblakov. Nijaké Tatry, terchovské Kriváne. Prosto nuda. Netrhá rekordy v počte turistických návštev. Ale občas aj tam niekto zablúdi. Niekedy doslova. Ako dvaja mladíci pár rokov dozadu. Našli ich až po polnoci. Stáva sa. Najmä, ak si radi skracujete cesty. Ako ja. Potom sa z polhodinového záverečného úseku stane dvojhodinový. A dôvod na oslavu.

Stratení na území bukových trpaslíkov.

o Marta Kasmanová | Story z hory

...odkiaľ, kam, ako vysoko a za ako dlho

Trasa: obec Kľak (okr. Žiar nad Hronom), parkovisko – Ivanov Salaš – Pod Vtáčnikom – Vtáčnik (1346 m n.m.) – Pod Vtáčnikom – Kláštorská skala – Rúbaný vrch –  Klenová – obec Ostrý Grúň – Pod Kľakom – obec Kľak, parkovisko

Dĺžka:                         19 kilometrov

Prevýšenie:                   870 metrov

Čas   :                   5 hodín 40 minút

Cesta na sopečný Vtáčnik je plná romantiky aj nekonečného rešpektu. Môžu za to nekonečné šumiace lesy, borievkové háje, čučoriedkové koberce i početné pamätníky. Na odboj i zosnulých turistov.

Pri Partizánskej chate sa môžete osviežiť vodou z prameňa. Na Kláštorskej skale zasa zahrať na schovávačku. Ale so všetkou opatrnosťou. Skaly sú zradné.

Na Vtáčniku uvidíte ojedinelú bukovú kosodrevinu a z kamenných oltárov aj poriadny kus slovenskej krajiny. Na spiatočke si v Ostrom Grúni môžete uctiť pamiatku obetí nacistického besnenia z oboch vypálených dedín, Kľaku i Ostrého Grúňa.

Počas túry oceníte dobrú obuv, na vrchole vetrovku (aj v lete). Nezabudnite vlastné zásoby jedla a tekutín, nijaké horské chaty či reštaurácie tu nenájdete 😊.

Share This