Téma Chrípka

Téma: Chrípka

Knihy, poviedky, blogy Marty Kasmanovej.

Napísala Marta

Ľudia maródujú na dovolenke, pretože nemocenské dávky im znížia príjem až o polovicu. Možno je to práve chrípka, ktorá vás prinútila zostať doma napriek tomu, že vášmu zamestnávateľovi sa to vôbec nepozdáva. Je dobré vedieť, na čo máte nárok a čo sa vám veľmi nevyplatí. Či treba s chrípkou hneď bežať k doktorovi, alebo sa s ňou dá nejako vybabrať.

Epidémia chrípky nás túto zimu zatiaľ obchádza. Zimným dňom ale podľa meteorológov ešte nie je koniec, a tak je dobré urobiť niečo preto, aby ste sa chrípke vyhli. Ak sa vám to nepodarilo, pravdepodobne ležíte doma a premýšľate, či ísť na pé-enku, alebo sa predsa len pozviechať a ísť do práce aj v zlom zdravotnom stave. Ak sa rozhodnete zostať doma, máte možnosť si zvoliť, či sa dáte vypísať na PN, alebo sa radšej vyberiete na dovolenku.  Aspoň papierovo.

Dočasná pracovná neschopnosť

Upravuje ju zákon o sociálnom poistení v platnom znenía zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

Zamestnanec má nárok počas dočasnej pracovnej neschopnosti na náhradu príjmu a na nemocenské v závislosti od toho, ako dlho je práceneschopný. Podnikatelia, živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby majú nárok na nemocenské len vtedy, ak si platia nemocenské poistenie. Povinne či dobrovoľne. A to najmä 270 dní v uplynulých dvoch rokoch pred vznikom pracovnej neschopnosti. Nárok na nemocenské majú vtedy od prvého dňa vypísania na pé-enku. Zamestnanci dostávajú nemocenské až v prípade, že ich pracovná neschopnosť trvá dlhšie ako desať dní. Dovtedy majú nárok na náhradu príjmu.

Náhrada príjmu

Ak pracujete a dostávate výplatu a ochoriete, máte nárok na náhradu príjmu od svojho zamestnávateľa počas desiatich dní práceneschopnosti. Ak sa nestihnete vyliečiť, požiadate sociálnu poisťovňu o nemocenské. Na náhradu príjmi nemáte nárok, ak poberáte, napríklad, materské, ale ani vtedy, ak ste st práceneschopnosť zavinili pri páchaní úmyselného trestného činu, za ktorý vám bol uložený trest odňatia slobody. Nárok môžete stratiť aj vtedy, že vás zamestnávateľ pristihne, že sa neliečite tak, ako vám prikázal lekár a na PN-ke sa vlastne len ulievate z práce.

Ďalšie ukážky práce

Téma: Zdražovanie
Téma: Dovolenka
Téma: Kúpele