Kupujete novu pracku?

Recenzia: Kupujete novú práčku?

Knihy, poviedky, blogy Marty Kasmanovej.

Napísala Marta

Chcete ušetriť? Uvedomte si, že kvalita znamená vyššiu cenu a tá zasa nižšie prevádzkové náklady. Práčka vám musí vydržať 10 až 15 rokov. V byte určite oceníte úzke práčky. Pripravili sme prehľad tých, ktoré momentálne zoženiete za skvelé ceny. 

Zmestí sa vám do kúpeľne?

Prv, než sa vyberiete nakupovať, premyslite si, kam práčku dáte, a miesto zmerajte. Práčky plnené zvrchu majú štandardné rozmery 85 x 40 x 60 cm. Nezabudnite, že práčka sa bude otvárať nahor, aby vám nezavadzali poličky. Dnes však už nie sú menšie rozmery výsadou len práčok plnených zhora. Plnené spredu majú takisto štandardnú výšku a šírku 85 x 60 cm, ale hĺbku môžu mať už od 32 do 57 cm. Užšia práčka znamená menší bubon, preto sa do nej zmestí menej bielizne – od 3,5 do 7 kg.

Za málo peňazí…

Dostanete málo muziky. Ak si kúpite práčku do 12 000 korún (400 eur), rátajte s tým, že bude 

mať iba základné programy. Vyššiu spotrebu vody a elektriny majú už len dvadsaťročné tatramatky. Či sa bielizeň dobre operie, závisí nielen od prášku, ale aj od práčky. Najhoršia kvalita prania je céčková a práve tú majú lacné práčky.  O voliteľných otáčkych odstreďovania ani nesnívajte. Možete byť rady, ak to vytiahne na 500 za minútu.

Nehučí a necestuje

Skákajúca tatramatka, ktorá cestuje po celej kúpeľni a robí hluk, je nočnou morou všetkých susedov. Navyše nechá aj po odstredení bielizeň takmer mokrú. Preto si vyberte práčku s vyšším počtom otáčok – minimálne 800 za minútu. Čím vyššie otáčky, tým nižší hluk a menej cestovania po kúpeľni.

Šiesty zmysel

Tento program šetrí spotrebu vody. Nazýva sa „Fuzzy“ alebo „šiesty zmysel“. Práčka monitoruje, koľko vody bielizeň nasaje a v akom čase. Podľa toho určí jej materiál a prispôsobí prací cyklus, jeho dĺžku, spotrebu vody, plákanie, odstreďovanie. Čo sa chce od vás? Len nastaviť teplotu a stlačiť štart. Rovnako hospodárna je aj funkcia „Direct spray“ – priame sprchovanie. Väčšina práčok čerpá vodu, kým nedosiahne určitú hladinu. Bielizeň však vodu nasáva a práčka musí dočerpávať veľa vody, aby udržala rovnakú hladinu v bubne. Pri priamom sprchovaní sa bielizeň nekúpe, ale sprchuje, a to dovtedy, kým práčka neuzná, že bielizeň je dosť mokrá. Úspora vody je 20 až 30 litrov na cyklus oproti klasickému praniu.

Ďalšie ukážky práce

Kuchyňa z výpredaja
Kupujete vysávač