Spravodajstvo Na námestí išlo o život.

Spravodajstvo: Na námestí išlo o život

Knihy, poviedky, blogy Marty Kasmanovej.

Napísala Marta

Vo štvrtok 27. marca došlo v Žiline na Hlinkovom námestí k požiaru mobilného stánku s rýchlym občerstvením. Stánok vzbĺkol krátko po 15-hodine. Predavačka z neho unikla v poslednej chvíli. S popáleninami na 30-tich percentách tela. Hasiči, ktorí požiar hasili označili sa pravdepodobnú príčinu neodbornú manipuláciu s propán-butánovým zásobníkom alebo jeho technickú chybu. Mnohí možno nevedia, že Hlinkovo námestie už v Žiline nemuselo byť.

Eva (22 rokov) pracovala v stánku dva roky. Do štvrtkovej služby nastúpila o pol tretej popoludní. „Keďže nám dochádzal plyn, prišiel prevádzkar s bombami a pustil sa do prečerpávania plynu do zásobníka,“ spomína si na nešťastné popoludnie mladá žena.

Bol to bežný postup

Súčasťou grilu bol zásobník na plyn v podobe dvoch 80 L fliaš. Jeho dopĺňanie prebiehalo tak, že plyn prečerpávali pomocou čerpadla z desaťlitrových propán-butánových bômb do zásobníka. „Bol to bežný postup. Vždy sa to tak robilo, odkedy som tam pracovala,“ dodala dievčina, ktorá je s popáleninami 1. a 2. stupňa hospitalizovaná v žilinskej nemocnici. Tento „bežný“ postup však bol bežný iba v tomto stánku. „My máme zásobovanie plynom vyriešené inak. Keď sa ide tankovať plyn, zavrie sa stánok a celý ho odvezú do plniarne. Naplnený ho dovezú späť a predáva sa ďalej,“ prezradila nám predavačka z druhého mobilného občerstvenia na Hlinkovom námestí, ktorý patrí inému majiteľovi.

Tento spôsob dopĺňania zásobníka grilu je oveľa bezpečnejší aj podľa odborníkov. „Na plnenie tlakových nádob technickými plynmi má na Slovensku povolenie len päť firiem. Tie pritom musia spĺňať prísne bezpečnostné opatrenia. Plnenie sa prevádza v pevných alebo mobilných plniarňach, to sú tie LPG čerpacie stanice, kam môže zájsť aj takáto mobilná prevádzka s občerstvením,“ vysvetlil technický manažér Probugasu Bratislava Ivan Martinka.

Riskoval životy ľudí

Prečo teda majiteľ stánku s kurčatami takto nezodpovedne hazardoval so životom nielen svojej zamestnankyne ale aj životmi mnohých ľudí prechádzajúcich denne Hlinkovým námestím? „Bezpečné zariadenie na prečerpávanie plynu je finančne nákladná

záležitosť. Preto mnohí podnikatelia riskujú. Nie je totiž problém zohnať obyčajné čerpadlo a prečerpať s ním plyn. Otázna je však bezpečnosť,“ dodal Martinka. Propán-Bután je navyše podľa neho poriadna potvora. Spúšťačom jeho výbuchu môže byť obyčajný signál z mobilného telefónu. Ako dodal, je zázrak, že stánok len vyhorel a nestalo sa nič vážnejšie. V prípade explózie 80 L zásobníka by totiž podľa neho Žilina prišla o Hlinkovo námestie.

Firma má asi za ušami

Dievčinu, ktorej tvár týždeň po nehode hyzdia škaredé popáleniny navštívil v nemocnici jej zamestnávateľ. „Prišli za mnou a snažili sa ma presvedčiť, aby som vypovedala, že som bola poučená o bezpečnosti pri práci, ale mňa nikto o ničom nepoučil,“ povedala. To o niečom svedčí.

Ďalšie ukážky práce

Spravodajstvo Samovrah z Rajca
Spravodajstvo Farmarske podvody
Spravodajstvo Zrážka vlakov