Viete, ktoré sú nebezpečné?

Bývanie: Viete, ktoré sú nebezpečné?

Knihy, poviedky, blogy Marty Kasmanovej.

Napísala Marta

Ak ste milovníčkou izborvých kvetov, dobre si rozmyslite, ktoré budete pestovať. Hoci budú všetky celkom isto ozdobou vášho bytu, niektoré vám môžu poriadne skomplikovať život.

Filodendron, monstera,

Filodendron, monstera, difenbachia i kala ľaliovitá majú niečo spoločné. Všetky obsahujú jedovaté kalciumoxalátové kryštály. Ak sa vám, vašim deťom alebo domácim miláčikom dostane rastlina do úst, môže vám spuchnúť jazyk a sliznice sa môžu rozdráždiť až tak, že sa vytvoria pľuzgiere.

Rododendron

Obsahuje vo všetkých častiach toxický alkaloid andromedotoxín. Po otrave budete trpieť zvýšeným slinením, zvracaním, slabosťou svalov a končatín, dokonca až poruchami srdcového rytmu.

 

Brečtan

Brečtan popínavý pestujeme v efektných závesných nádobách alebo ho nechávame šplhať sa po konštrukciách. Odrodám so zelenými listami škodí priame slnko. Brečtan zasa môže škodiť vášmu dieťaťu, ak zje jeho jedovaté fialové plody. Odroda brečtanu Pedata s listami podobnými vtáčej nohe obsahuje jed, ktorý vyvoláva horúčku, vyrážky a kŕče.

Oleander obyčajný

Zdobí v lete veľa balkónov. Jeho jedovatá šťava vám však môže pri dotyku rozleptať pokožku a sliznice. 

Koralový kvet alebo Kalanchoe blossfeldiana

Tento tučnolist predávaný v rôznych farbách – od žltej cez oranžovú a ružovú až po šarlátovočervenú – obsahuje jedovatú šťavu, ktorá spôsobuje hnačky a dráždi žalúdok. 

Aloa ozbrojená

Niektorí jej súkmeňovci sú dokonca liečiví, ale tento vždyzelený sukulent s hustou ružicou ostnatých mečovitých listov je jedovatý. Ak už chcete alou pestovať, vyberte si radšej alou strakatú alebo liečivú stromčekovitú.