Najkrajšie túry a zaujímavé miesta na Slovensku aj za jeho humnami, nejeden tip na výlet, všetko originálnou reportérskou a literárnou optikou. Krátke poviedky, aj príbehy zo života.
Najkrajšie túry na Slovensku a zaujímavé miesta
Moje blogy nebudete len čítať, budete ich žiť. Mnohé s autentickou zvukovou kulisou vás zaručene vtiahnu do deja.
ŠÍP s osadou PODŠÍP a MOČIAROM – ochutnajte očarujúcu Šípsku Fatru!
Šíp je výrazný kopec na hranici Malej a Veľkej Fatry s fotogenickými výhľadmi, očarujúcim skalným mestom a malebnou osadou Podšíp, v ktorej zastal čas. Pot spláchnete v bublajúcom jazierku v Močiari. Úžasné, nie?
Gánovské travertíny a gejzír Hozelec: erupcia jedinečných prírodných roztomilostí
Gánovce sú svetoznáme objavom mozgovne neandertálca, ktorý sa otrávil jedovatými sírnymi výparmi z prameňa. Ale obec má aj úžasnú prírodnú atrakciu, trochu v tieni archeologickej senzácie – Gánovské slaniská s prímorskou flórou ďaleko od morských pobreží.
Turistika ako liek. Poznáte jej úžasné zdravotné benefity?
Turistika lieči telo aj dušu. Žiadne psycho-relaxačné či rehabilitačné techniky mi v živote nepomohli tak ako niekoľkohodinová túra. Príroda je chrám, kde vždy nájdem pokoj a správny smer, načerpám životnú silu a dobrú náladu.
Chata pod Suchým najkrajšou trasou cez Starhrad a Plešel
Chata pod Suchým. Banálny, no vďačný cieľ výletníkov, turistov, cyklistov i trailových bežcov. Cez Starhrad a Plešel to nie je práve vychádzka, ale úchvatné výhľady za trochu námahy stoja.
Čerenová skala – trochu drina, ale výhľad vás rozospieva
Čerenová skala v Chočských vrchoch je najkrajšie miesto, aké som tento rok videla… Viem, je len február, ešte toho najkrajšieho bude 😊. Ale Čerenová skala je naozaj unikát. Dokáže ľudí rozospievať.
Saunovanie je báječný relax a znovuzrodenie, ale ticho, prosím!
Odhodlala som sa na návštevu saunového sveta. Miesta relaxu a božskej pohody. Sľuboval ich reklamný slogan, ktorý ma naviedol na kúpu vstupenky do wellness centra v známom akvaparku. Skvelý slogan. Najmä preto, že bol pravdivý.
Giewont z Doliny Małej Łąki: bez rešpektu do hôr nelez!
Giewont. Okrajový horský masív poľských Západných Tatier nad Zakopaným. V dobrom počasí je neprehliadnuteľný najmä jeho najvyšší vrchol Wielki Giewont s gigantickým kovovým krížom. Z mesta vyzerá nedostupne, ale vedie tam niekoľko strmých a klzkých chodníkov.
Haluzická tiesňava ukazuje, ako sa krotí neposlušný potok
Malebný skalný kaňon v obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom vytvoril Haluzický potok. Jeho prechod trvá len 30 minút, takže je ideálnym cieľom na krátky, no skutočne výnimočný výlet.
Slavkovský štít a aké počasie je na túre najlepšie?
Slavkovský štít má nadmorskú výšku 2452 m n. m. Výstup zo Starého Smokovca technicky nie je náročný, zato kondične áno. Prvých a posledných 300 výškových metrov sa dá ušetriť lanovkou. Bez nej túra trvá 9 hodín, takže dobré počasie turista ocení. Ale aké počasie je dobré? Hm.
Som na Facebooku
Marta Vicianová Kasmanová