z pripravovanej knihy TURISTI 

Ten prečudesný lokál sme objavili čisto náhodou. Išli sme moto-túru cez Turčianske Teplice a Kremnicu do Prievidze a čo čert nechcel, pri Janovej Lehote nás chytil hlad. Taká diera. Ale hneď pri hlavnej ceste stojí Dererov mlyn. Brána dokorán, parkovisko prázdne, tak sme zastavili. Na dvore sami, len akási divná žienka zametá dlažbu, až práši. Mrkne na nás zmaľovaným očkom a viac nejaví záujem. Niečo sa mi na nej nezdá.

Vojdeme do reštaurácie, nikde nikoho. Ani štamgastov, ani obsluhy. Prejdeme stoly, cez okno vidím, že tá kostnatá ženuška stále plnou parou metie špinu dvorom. Vo vysokých opätkoch a niečom podobnom kroju. Strnulé pohyby, kačacia chôdza, prapodivné proporcie. Na hlave parochňa, to je jasné, a zmaľovaná ako matrioška. Drgám do Karola, že sa mi to tu nepáči. Že to isto nie je žena, čo sa vonku tvári, že zametá. Je to volavka… Boh vie, čo je to tu za pajzel. Dúhový hotel, pokútny bordel pre kamionistov alebo ešte horšie. Možno prekladisko bieleho mäsa… Hodia nám drogy do kávy, ty dostaneš nakladačku a mňa vyvezú do holandských nevestincov. Poďme my len rýchlo kade-ľahšie, šepkám nástojčivo, keď vidím, že čudo vonku odkladá metlu. Pridávame do kroku.

Dérerov mlyn

Ani žena-ani muž už kríva ku schodom, klopy-klop, nohy sa mu vyvracajú v neistých členkoch na štekloch. Prefrnkneme popred neho a rýchlo skáčeme do auta. Chlapo-žena rozpaží ruky a vydáva sa za nami… ale nás nedostane! Zachráň sa kto môžeš! Kričím za zavretým okienkom a Karol dupe na plyn. V späťáku sa nechápavo krúti sklamaná hlava v parochni.

Večer trocha gúglim, lebo mi tá čudná mlynárka nejde do hlavy. A tak sa dozvedám, že sme z Dererovho mlyna utekali celkom zbytočne. To len majiteľ v snahe zaujať a prilákať nových hostí oblieka sa za mlynárku. Vraj to funguje a odkedy tak chodí, zákazníci sa mu len tak hrnú. Ľudia majú fakt divné nápady. Tak nech sa potom nečudujú.

z pripravovanej knihy TURISTI

Hoci sme nikdy poriadne nevytiahli päty z rodnej krajiny, rozhodne je na čo spomínať :).

Páčila sa ti táto kapitola z knihy TURISTI? Zdieľaj a ukáž ju ostatným 😉. Ďakujem.

Share This