Hrad Lietava to ešte nevzdáva.
LETAVA
Keď starý Byter, brat Oguča, Mika a hontianskeho župana Petra, pred 800 rokmi prvýkrát zastal na Velikom Cybulniku nad lietavskou vodou, asi mu ani nenapadlo, že hrad, čo tam postaví, bude večnejší než kráľovstvo nebeské.
Byterove kosti sa v čiernej zemi dávno zmenili v prach, ale jeho Biely zámok stále kypí životom. Lietavský hrad aj tristo rokov potom, čo ho opustil posledný kastelán, láka pospolitý ľud. Učené hlavy, turisti i dobrodruhovia, vedno hľadajú v zlepených bielych kameňoch každý niečo iné. Úžasný výhľad na Rajeckú dolinu, kvapku pohybu, adrenalín, historické relikvie či atmosféru stredovekých čias. A občas si ešte ktosi spomenie aj na ten vesmírny šuter, čo pred štyristo rokmi s ohnivým chvostom veľkým jak brvno a s treskom štyroch diel dopadol za skalnaté bralo Cibuľníka. Odvtedy zapichnutý hlboko v lese čaká na svojho objaviteľa.
Hrad Lietava – najskôr sláva, potom tráva
Lenže miesto vzácneho meteoritu ľudia nachádzajú kadečo iné. Úlomky fajok z 19. storočia, kostru psa, runový nápis pre Thora, tristo-ročné omietky, zasypanú studňu, stovky zhrdzavených klincov, zlomky keramiky, kachlíc i črepov vzácnej vitráže. A ešte mŕtvolu otráveného neznámeho mladíka v okne v tisíc deväťstoštyridsiatom roku ktosi nahlásil. Vždy nájdete, čo nehľadáte.
Každý z vyše päťdesiatich majiteľov zanechal na hrade stopu. Kus hradieb, nový palác, vežu, kaplnku, tisícpäťsto delostreleckých gulí, žito pre celý regiment, zopár siah náhradného šindľa na strechu, tritisíc perál a diamantov, hasičské striekačky, čo nikdy požiar nehasili, honosný mobiliár či dvanásť duchien z páperia.
Najviac tam toho zostalo po Turzovcoch. Hrad kúpili za 12 tisíc zlatiek, zdevastovaný a v polčase rozpadu. Dali ho do pucu. Za Juraja, uhorského palatína a kráľovského pohárnika s platom tisíc zlatých ročne, hrad zažíval najväčšiu slávu. Ale jeho údržba a prevádzka príjem sudcu krvavej Čachtickej panej ďaleko prevyšovala. A ak na ňu nemal najvyšší kráľovský úradník, tak kto potom?
V 18. storočí sa tak rúcali nielen výsady uhorskej šľachty a turzovský rod, ale aj stropy v palácoch na Lietavskom hrade. V najlepších časoch mohol prichýliť až 1200 obyvateľov. Dnes je rád, keď sa ich v peknom počasí zborenými komnatami poneviera aspoň dvestoosemdesiatšesť. Toľko, čo vojakov nedobytný hrad v najkrušnejších časoch bránilo.
Hrad Lietava to ešte nevzdáva
V 21.storočí v rozpadnutých stajniach na Lietavskom hrade na svojich pánov pokorne čakajú už len železné kone. Ich majitelia sa v hradnej krčme opíjajú nealkoholickým pivom z hliníkových plechoviek. Všetko, čo tam za niečo stálo, zobral čas a zlodeji. Kamene z bieleho zámku podopierajú nejednu stavbu v dedinách pod hradom. Zvon z hradnej kaplnky sa pohojdáva v krivej zvonici na lietavsko-svinnom rínku.
Ale Lietavský hrad to ešte nevzdáva. Stále z Cibuľníka ohuruje pospolitý ľud. Za nocí občas svieti ako za starých čias, keď panstvo hodovalo v izbiciach. S rozlohou 9500 metrov štvorcových je vraj druhou najväčšou zrúcaninou na Slovensku. Partia dobrovoľníkov mu pomáha vztýčiť sa znovu k nebesám. Prvými stálymi obyvateľmi po troch stáročiach sú kozy. Ale cez leto sa k nim už pridávajú aj prví ľudskí odvážlivci. Takí, čo sa ani duchov neboja. A možno raz, keď do komnát zasa prestane zatekať, a veľké brány, čo nenažraté papule stredovekého draka pripomínajú, sa zasa budú dať riadne zatvoriť, usadí sa tam aj nový hradný pán.
Trasy
Na lietavský hrad vedie turistická značka z troch hlavných smerov: zo Žiliny, zo Súľovských skál a z Rajeckých Teplíc. Vychádzkari majú východzie body v Lietave alebo Lietavskej Svinnej. Cesta z Bánovej do Rajeckých Teplíc kopíruje stredovekú cestu rajeckou dolinou, ktorá viedla zo Žiliny do Rajca cez všetky vtedy dôležité osady a bola o 3 kilometre kratšia ako dnešná asfaltka dnom doliny.
Trasa: Rajecké Teplice, centrum (420 m n. m.) – Skalky, prameň (760 m n. m.) – Lietavská Svinná – Cibuľník, rázcestie – Lietava, zrúcanina (615 m n. m.)
Dĺžka 6,8 kilometra, prevýšenie 600 metrov, čas 3 hodiny.
Trasa: Žilina, Bánová (345 m n. m.) – Malchovica (470) – Lietava, Majer – Cibuľník, rázcestie (615 m n. m.) – Lietava, zrúcanina (615 m n. m.)
Dĺžka 7 kilometrov, prevýšenie 375 metrov, čas 2 hodiny.
Trasa: Lietavská Lúčka, centrum (365 m n. m.) – Malchovica (470) – Lietava, Majer (405) – Cibuľník, rázc. (615) – Lietava, zrúcanina (615 m n. m.)
Dĺžka 5 kilometrov, prevýšenie 345 metrov, čas 2 hodiny.
Trasa: Súľov, parkovisko (360 m n. m.) – Roháčske sedlo (696 m n. m.), Súľovské vrchy – Podhorie – Cibuľník, rázcestie – Lietava, zrúcanina (615 m n. m.)
Dĺžka 12 kilometrov, prevýšenie 611 metrov, čas 4 hodiny.
Páčila sa ti story z hory o hrade Lietava? Zdieľaj a ukáž ju ostatným 😉. Ďakujem.