Starohorské vrchy križujú fantastické chodníky. Po jednom z nich sa dá túlať päť hodín, meria sedemnásť kilometrov, má 750 metrové prevýšenie a vedie k zaujímavým cieľom. Nádherná nenáročná túra pre všetkých nadšencov-objaviteľov.

Dvesto rokov staré múry banskej strojovne čnejú nad zavalenou šachtou Terézia. Ukrývala dvanásť metrové vodné koleso, ktoré pomáhalo zo šachty vyťahovať rudu a spúšťať ňou baníkov dolu do podzemia. 93 metrov hlboká diera však slúžila hlavne na vetranie starohorsko-špaňodolinských baní. Koleso roztáčala voda zo starohorských potokov. Baníci ju k nemu privádzali dômyselným banským vodovodom, ktorého repliku možno vidieť pri šachte. Ten ozajstný už vzal čas.

Starohorské vrchy

Drevené válovy za sto rokov zhnijú. Kamenné vodovodné štôlne zanesie zemina a ihličie. Dnes sa väčšina zaniknutých banských vodovodov využíva ako lesné cesty a turistické chodníky. Takže po Starohorských vrchoch neraz kráčate priamo banským vodovodom.

Starohorské vrchy sú plné pokladov

Odvaly v Richtárovej sa týčia k modrej oblohe ako obrovské kamenné hory. Rástli niekoľko storočí z vyťaženej hlušiny z baní. Tá obsahovala zvyšky vzácnych rúd, ktoré sa baníkom nepodarilo oddeliť v podzemí. Preto ju „práči“ na povrchu ešte premývali. Vzdali to len pred štyridsiatimi rokmi.

Dnes sem prúdia nadšenci s vrecami a snívajú o poklade 😊

Starohorské vrchy

O tom snívali aj rozhlasáci zo Slobodného slovenského vysielača v partizánskom bunkri MOR HO! Pod Jelenskou skalou. Ten ich mal podobu jedla, tepla a munície. Päť mesiacov sa po krídlami Pomstiteľa ukrývali pred nemeckými guľkami. Odpočúvali londýnsky a moskovský rozhlas a novinky tlačili v povstaleckom časopise pre celú partizánsku republiku. Kravku, čo spolu s cyklostylom vyteperili do hôr, dávno zjedli. Dochádzali im sily aj strelivo. Napokon sa vydali naproti oslobodeneckej armáde. Opustili Starohorské vrchy, prešli Prašivú, no na Chabenci v snehovej víchrici tridsať z nich zamrzlo.

Starohorské vrchy

Zo Sedla Dolný Šturec vedie chodník špaňodolinským vodovodom rovno ku krčme v Španej doline. Alebo k banskému prekopu. Dopravný tunel chce byť turistickou atrakciou. Ale prechodu cez dvojkilometrový tunel bráni železná brána. A tak je atraktívny len tým, že v ňom možno zazrieť „svetlo na konci tunela“ aj bez klinickej smrti či ťažkej depresie. Postavili ho len v minulom storočí na mieste bývalého banského vodovodu. Slúžil na zvážanie vyťaženej medenej hlušiny zo Sandbergu do Španej doliny, kde z nej získavali zvyškovú meď.

Starohorské vrchy
Starohorské vrchy

Veľkolepému plánu socialistického hospodárstva vyťažiť maximum ešte aj z odpadu padla za obeť 500-ročná banícka osada Piesky. Vysťahovali ľudí, zbúrali domy, prevrátili tamojšie haldy na ruby. Pritom zistili, že baníctvo v Starohorských vrchoch existovalo už pred tritisíc rokmi. Zachovali len kaplnku a jediný dom. Staré šachty sú dnes zavalené alebo zamurované, no stále z nich vyteká hnedá medená voda.

Starohorské vrchy

Z Pieskov do Starých Hôr vedie historická cesta, čo pamätá konské vozy a možno aj viac. Pred sto rokmi ju využívali Harmanecké papierne, ktoré v tunajšej barytovej štôlni ťažili baryt – známy pre jeho veľkú hmotnosť aj ako „ťaživec“. Fabrika ho používala na bielenie papiera. Dnes opustenú kľukatú tmavú štôlňu (d)obývajú netopiere.

Starohorské vrchy
Starohorské vrchy

Trasa

obec Staré Hory, pri kostole (470 n n.m., Starohorské vrchy) – Pod Richtárovou – Bunker Mor ho! (920 m n.m.) – Sedlo Dolný Šturec – Špania Dolina, Alžbetka – Ganiarka – Piesky – obec Staré Hory, pri kostole (470 m n.m., Starohorské vrchy)

 Dĺžka trasy  16,6 kilometra a 5,5 hodiny, prevýšenie ↑↓ 780 metrov.

Kúpte si knihu TURISTI
Share This