Čerenová skala v Chočských vrchoch je najkrajšie miesto, aké som tento rok videla… Viem, je len február, ešte toho najkrajšieho bude 😊. Ale Čerenová skala naozaj nemá chybu.

Čerenová skala je krátka trasa
Vyhliadka Čerenová skala (cca 1000 m n. m.) je v turistickom svete známy pojem a obľúbený cieľ. Za málo peňazí ponúka veľa muziky. Parkovisko je zdarma. Výstup na skalu trvá len hodinu a veru niet široko-ďaleko krajšieho výhľadu na Liptov, ako je z Čerenovej skaly. Za slnečného dňa na konci zimy sa v hrboľatej kotline pod dlhou stenou Nízkych Tatier jagá Liptovská Mara, vľavo pichajú do oblohy zasnežené vrcholky Západných Tatier a vpravo horské hrebene vo všetkých odtieňoch modrej. Všetko tak blízko, tak na dosah.



Úžasné genius loci a výnimočný výhľad
Sedím na tej výstavnej skale, vyhrievam sa na slnku ako jašterica, lebo je február a dva stupne pod nulou, ale sneh sa belie len na vrcholkoch Tatier a vo vzduchu už cítiť jar. Práve som veľkolepé dojmy zapísala do knihy z búdky na starej borovici a sľúbila som jej, že určite prídem zas. Lebo široká skalná terasa s krížom ma uchvátila. Tu ohnisko, tam hlúčik voňavých, vetrom ošľahaných borovíc. Na kamenných schodoch mäkké ihličie. Predo mnou biele štíty, Mara zrkadlí oblohu, nad ňou Ďumbier, Chopok so stanicou lanovky i zjazdovkou, Chabenec, Latiborská hoľa! Hory, hory a hory až po Pravnáč, z ktorého som zliezla len pred hodinou. Celý Liptov s mestami a dedinami, kopcami a lúkami ako na dlani. Čerenová skala má v slnečnom dni úžasné genius loci a absolútne jedinečný výhľad.


Čerenová skala - trasa
Vyhliadka je súčasťou tzv. Jánošíkovho stola na Čerenovej – bradlového útvaru, ktorý v zhruba rovnakej nadmorskej výške približne tisíc metrov nad morom obkolesuje celý vrch Čerenová (1221 m n. m.) a vytvára pomyselný stôl, na ktorom leží zalesnený vrchol. Z toho je výhľad značne obmedzený a preto je vyhliadka dvesto metrov pod ním omnoho populárnejšia.
Čerenová skala je typický miestny cieľ v hore nad dedinou. Značenie je teda skôr biedne, ale chodník dobre viditeľný. Výstup je prudký (prevýšenie 300 metrov na 2 kilometroch) a dá zabrať, no menej ako na susedný Pravnáč. Bezplatné parkovisko je za obcou Liptovská Anna, pri vstupe do Anninej doliny. Lesná cesta z nej pred vodárňou odbočuje vpravo do lesa. Po krátkej rozcvičke bočí chodník pre zmenu vľavo. Smerová tabuľa upozorňuje na medvede. A veru som ich aj cítila za každou druhou zákrutou serpentínového chodníka, čo sa prudko driape strmou horou. Ten pach špinavej mastnej srsti mi utkvel v pamäti zo socializmu, keď kožušiny medveďov a diviakov zahrievali nohy v nejednej obývačke .
Trochu driny, ale inak je to príjemný výstup


Vysoké smreky v polovici stúpania striedajú zakrpatené buky a tie tesne pod skalou voňavé borovice. Ďaleko pred nimi som stretla veselú spievajúcu omladinu. Ak ich vyhliadka takto naladila… Potom som zbadala medzi borovicami ukrutne vysokú skalu a dúfala som, že to nie je Čerenová skala, lebo ak áno, do spevu mi rozhodne nebude, kým na ňu, opachu jednu, vyleziem.
Ale chodník ju elegantne nadišiel lesom a na slnečnej vyhliadke som zastala príjemne prekvapená. Kým z Pravnáča som sa s drkotajúcimi zubami v ľadovom vetre rýchlo pratala preč, na Čerenovej skale sa vyhrievam už viac ako hodinu. V tichu, teple, dopĺňam tekutiny.



Naveľa Čerenovú skalu neochotne opúšťam. Nabitá krásnymi obrázkami a optimizmom zostupujem lesom a (JE TOTO MOŽNÉ?) veselo si pospevujem, že to nemá chybu, že to nemá, nemá.. Že to nemá chybu, že to nemá, nemá.. chybu. Pa, pa, pa, pa, pá. A ja si stále myslím, ŽE TO NEMÁ CHYBU! 😊


Trasa
Parkovisko na vstupe do Anninej doliny za obcou Liptovská Anna (692 m n.m.) – 0:55 h (2,0 km) ↑ 305 m Čerenová skala (cca 1000 m n. m.) – 0:40 h (2,0 km) ↓ 305 m parkovisko na vstupe do Anninej doliny za obcou Liptovská Anna
Dĺžka trasy 4 kilometre, trvanie 1:35 h, prevýšenie ↑↓ cca 600 m.