Banské múzeum v prírode je očarujúci zážitok z päťsto metrov hlbokej banskej šachty Ondrej. Na blog.sme si ju prečítalo viac ako 1700 ľudí a mala 120 zdieľaní. 

Teraz z nej ponúkam aj efektný zvukový zážitok: 

Banská story zo Štiavnickej hory.

o Marta Kasmanová | Story z hory

Banské múzeum v prírode pri Banskej Štiavnici je veľký zážitok. V čiernych vlhkých útrobách zeme sa ledva prepchávaš úzkymi chodbami. Lampáš ti sotva dosvieti pod nohy…

„Sfáraš“ do hĺbky cca 50 metrov pod povrch. V plášti, s prilbou a baterkou. V zemi je zima…tak do 10 stupňov Celzia, mikinu oceníš. Poriadne topánky tiež, je tam mokro a tma. Veď si to počul.

V bani nájdeš  okrem historického konského gápľa aj drevený odstredivý ventilátor na ručný pohon. Ale ak ťa trápi klaustrofóbia, tak tam ani nechoď. Zostaň radšej hore. Povrchová expozícia má tiež svoje čaro. Ťažné veže s banskými strojmi, sklad strelného prachu, dielne, klopačku, dokonca aj cintorín či náučný geologický chodník. Je sa načo pozerať ďalšie dve hodiny. Nezabudni na suvenír. Mňa očarila stará karbidová lampa.

banské mpzeum v prírode
…odkiaľ, kam, ako hlboko a za ako dlho

Trasa: Banská Štiavnica, parkovisko Banského múzea v prírode – Múzeum, vstup – Štôlňa Bartolomej – Šachta Ondrej, obzor Ján – Štôlňa Bartolomej – Múzeum, vstup – Banská Štiavnica, parkovisko Banského múzea v prírode

Dĺžka:               1300 metrov

Prehĺbenie:         50 metrov

Čas:                        90 minút

Páčila sa ti story z hory zo štavnickej nory a Banského múzea v prírode? Zdieľaj a ukáž ju ostatným 😉. Ďakujem.

Share This