1. Nájdite dôvod, prečo chcete prestať fajčiť.

Ak chcete prestať fajčiť, potrebujete k tomu silný dôvod. Nestačí sa iba rozhodnúť, že chcete prestať. Musíte vedieť, prečo to chcete urobiť! Poznať svoj dôvod je 80 % úspechu. Bude vám pomáhať prekonať abstinenčné príznaky, najskôr tie fyzické a potom tie náročnejšie, psychické. Váš dôvod vás v takých chvíľach podrží. Budete si ho opakovať pri každom pokušení. Ale pozor! Musí byť úprimný. Musíte mu veriť. Musíte ho naozaj chcieť. Nijaké všeobecné klišé nestačí. Ani dôvod, pre ktorý prestali fajčiť vaša kamarátka či manžel. Ak budete mať naozaj silný dôvod, určite zvíťazíte.

Tip odo mňa: v pokoji si sadnite a zamyslite sa, kedy a prečo vás vôbec napadlo, že by ste mohli prestať fajčiť. Tam niekde bude váš dôvod. Pomocné otázky: čo vám na vašom fajčení prekáža? V čom vás obmedzuje? Aké zdravotné, sociálne alebo estetické problémy vás kvôli fajčeniu trápia?

2. Pripravte si odvádzač pozornosti pri akútnej chuti na cigaretu.

Tá vás totiž bude spolu s nervozitou, triaškou a potením v prvých troch týždňoch prenasledovať neustále. Takže svoju hlavu musíte pri každom pomyslení na fajčenie zaujať niečím iným. Cukríkom, kávou, rozhovorom s kýmkoľvek, kto je práve po ruke, akoukoľvek činnosťou. Upracte. Pustite si obľúbenú pesničku. Zacvičte si. Vyberte sa na prechádzku. Alebo len na balkón. Pozorujte, zaujímajte sa o všetko. Hlavne odveďte pozornosť od chute na cigaretu. Zamestnajte svoju myseľ niečím iným.

Tip odo mňa: na potlačenie akútnej chute na cigaretu výborne zaberajú cukríky, samozrejme bez cukru – nikto sa nechce pri odvykačke zmeniť na veľrybu.

3. Naučte sa relaxovať či upratovať v hlave inak, než s cigaretkou.

Nikotín stimuluje pozornosť, upokojuje. Výborne sa s ním premýšľa, prehodnocuje deň, rekapitulujú dobré zážitky, predýchavajú zlé skúsenosti. Taká vedomá či nevedomá fajčiarska psychohygiena. Lenže na nikotínovú barličku si vytvárate silný psychický návyk. Preto mnohí fajčiari deň začínajú aj končia cigaretou. Vzdať sa tej štartovacej po prebudení je náročné, ale oželieť tú upokojujúcu pred spaním je omnoho ťažšie. Musíte sa však naučiť relaxovať a upratovať si v hlave inak. Spočiatku sa do toho možno budete trochu siliť, ale neskôr si zvyknete a budete to robiť automaticky a s ľahkosťou.

Tip odo mňa: neodmysliteľnú rannú cigaretu ku káve nahraďte internetom. Večer zlé myšlienky, ktoré vám nedovoľujú zaspať, pokrčte v mysli ako staré noviny a zahoďte z hlavy preč, čo najďalej.

Posledná rada: zahoďte hneď na začiatku odvykania všetky škatuľky s cigaretami. Skôr či neskôr by ste ich vábeniu podľahli. Verte mi wink.

Kúpte si knihu Nefajčiarom po 30 rokoch a zabavte sa na mojom príbehu.

Možno vás môj trpko-smiešny príbeh o živote s cigaretou a bez nej nakopne. Na 50 strán som vtesnala 32 rokov, takže to pekne odsýpa. Za 45 minút je po všetkom. Nijaké zbytočné omáčky vás v knihe neunudia. Naopak, verím, že útla, nadupaná knižočka vás maximálne pobaví a možno aj motivuje.

Kniha Nefajčiarom po 30 rokoch tlačená

Najdôveryhodnejšia skúsenosť je vlastná!

Nikdy by som si nedovolila radiť niekomu v niečom, čomu nerozumiem a neprežila som to. O skoncovaní s fajčením však toho viem dosť. Tridsať rokov som fajčila a život bez cigarety som si vôbec nevedela predstaviť. Dnes som už päť rokov nefajčiar. Moja kniha Nefajčiarom po 30 rokoch nie je príručka o tom, ako prestať fajčiť. Je to zábavný príbeh o zarytom fajčiarovi, ktorý sa viac-menej nasilu rozhodne zbaviť svojho milovaného pôžitku.

Zabavte sa a inšpirujte.

Kúpte si knihu NEFAJČIAROM PO 30 ROKOCH!

5,99 €, 70 strán, 45 minút čítania

Share This