Medzi Prosieckym nebom a Kvačianskou zemou je niečo mystické. Táto story z hory na blog.sme zaujala  viac ako tisíc dvesto ľudí. Tu si ju môžete vypočuť.

 

Medzi Prosieckym nebom a Kvačianskou zemou

o Marta Kasmanová | Story z hory

Keď v Prosieckej doline prší, nie je to obyčajný dážď. To slzy starého mnícha máčajú krajinu. Tisíc rokov mu mučenícky hrdzavý opasok bráni tešiť sa z krásy chočských tiesňav. Kto by na jeho mieste neplakal?

Stretla som ho pri vstupe do doliny. V drevenej sutane s ťažkou reťazou miesto opasku, ponúkol sa, že mi ukáže, ako vyzerá raj. Neklamal. Prosiecka dolina ním rozhodne je. Čistá. Divoká. Vysoké skaliská sa strmo dvíhajú k oblohe. Do úzkeho kaňonu sa ledva vmestí chodník. Chvíľu je lávkou, chvíľu rebríkom, potom zmizne v koryte potoka a znova sa objaví kdesi na skale. Naznačí ho iba oporné oceľové lano alebo hrdzavá reťaz.
A záleží len na počasí, či postupujete suchou nohou.

…odkiaľ, kam, ako vysoko a za ako dlho

Trasa: Prosiek, parkovisko – Prosiecka dolina – Červené piesky – Vodopád Červené piesky – Červené piesky – Svorad –  Prosečné, hrebeň (1 360 m n.m.) – Dolina Borovianky – Oblazy, rázcestie – Kvačianska dolina, ústie – Prosiecka dolina – Prosiek, parkovisko

Dĺžka:                24 kilometrov

Prevýšenie:       1 270 metrov

Čas:                               9 hodín

Medzi Prosieckym nebom a Kvačianskou zemou

Prosiecka  a Kvačianska dolina sú medzi slovenskými dolinami čistými diamantami. A poriadne surovými. Divočina je najmä v Prosieckej doline. A je všade, kam sa pozrieš.  Poriadne topánky sú nevyhnutnosť. Väčšinu cesty ideš skalnatým korytom potoka. Nechýbajú rebríky a reťaze.

Vyber sa tam ale po daždi. V období sucha hrozí, že nenájdeš vodopády.  Že v mlynoch v Oblazoch nepotečie voda…

Prosečné je najvyšší bod trasy. Kým naň vyjdeš, zapotíš sa.  Ale stojí to za nádherný výhľad až na Liptovskú Maru, najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Na jej dne leží niekoľko liptovských dedín. Ale to je na samostatný príbeh.

Z Prosečného môžeš mať problém prejsť do Kvačianskej doliny. Pre polom. Ja som blúdila dobrú hodinu, kým som sa predrala popadanou kalamitou. Snáď ju už lesníci spracovali.

Ale ak to všetko zvládneš, uvidíš v kvačianskych Oblazoch ozajstný raj na zemi?.

Páčila sa ti táto story z hory? Zdieľaj a ukáž ju ostatným wink. Ďakujem.

Share This