


Zvolen je krásne mesto a ešte krajší vrch. Píše Marta
Zvolen je mesto, ale aj vrch nad Donovalmi. V jednom hrady pofotíte, na druhom sa zapotíte. Sú medzi nimi aj ďalšie rozdiely. Najväčší je výškový, viac ako 1100 metrov. Nie je Zvolen ako Zvolen.
Vo Zvolene živo, na Zvolene trocha divo
Okresné mesto Zvolen leží v nadmorskej výške necelých 300 metrov nad morom. Vrch Zvolen na okraji Veľkej Fatry čnie nad uhliarskou osadou Donovaly až do výšky 1 402,5 m n. m. Spoznáte ho podľa kríža na vrchole. V meste to žije, spolu s Banskou Bystricou sú treťou najhustejšie obývanou oblasťou v krajine. Na zelenej holi je to aj napriek dostupnosti lanovkou naopak. Turistov sa tam nepremelie veľa a vrch si vďaka tomu zachováva ticho a divokú krásu.
Zvolen je jedno z najstarších miest na Slovensku
Takže si toho pamätá až-až. Svedčia o tom početné tabuľky v historickom centre. Na najväčšej na námestí vám štúrovci odkazujú, že národ bez vedomosti o sebe a predkoch svojich je len hromádka koží otrockých. Ďalšia predstavuje významných dejateľov mesta – Rytiera Donča, veľžupana Zvolenského, a Ľudovíta veľkého, kráľa uhorského a poľského. Potom na jednom z domov visí tabuľka s čudnou kyticou z hrdzavých drôtov.
Pre Jozefa Leváka, ktorý si pred ním v auguste 1968 ľahol pod okupantský sovietsky tank. Na budove blízko miesta tragédie si prečítate, že v nej otec a syn Wittmannovci až do znárodnenia prevádzkovali mliekareň. Len o dva roky ju prežila neďaleká synagóga. V ďalšom dome pracoval a umrel prvý predseda ONV vo Zvolene Rudolf Blažovský, zaslúžilý to bojovník za práva pracujúceho ľudu. A tak ďalej.
Prejdite sa po Zvolene.
Aj vrch Zvolen má svoje tabuľky.
Je ich sedem a všetky sú na turistickom smerovníku. Informujú vás, kam a za ako dlho odtiaľ prejdete. Najďalej je to po červenej značke k prameňu na Kráľovu studňu. Cesta vám potrvá 5 hodín. Len o hodinu kratšie pošliapete opačne na Hiadeľské sedlo. Odtiaľ sa môžete odpichnúť do Nízkych tatier alebo do kúpeľov Korytnica. Rovnakým smerom a poriadne prudkým svahom ste za hodinku dolu v Donovaloch. Ale najbližšie to máte k stanici lanovky na adrenalínovej Novej holi, iba 10 minút.


Zvolen je krásny…
Najkrajší je vo Zvolene nepochybne nový hrad – Zvolenský zámok a zvyšky hradieb v centre mesta. Chránili zámok i banské mesto skutočne brilantne. Turci ho nikdy nedobyli. Viac škody v ňom napáchali mor a veľké požiare. Na začiatku 19. storočia ho vtedajší majitelia Esterházyovci predali štátu. Honosné komnaty poslúžili súdu, väznici, partizánskym štábom i ako sklad tabaku. Úchvatná je aj šesťboká, na starých základoch nanovo vystavaná kaplnka Božieho tela zo 14. storočia vedľa Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety na námestí. Z jeho veže je nádherný výhľad na mesto i hrad.

…Zvolen je slastný!
Keď ho vyšliapete z Donovál, naozaj sa tak na vrchole budete cítiť. Zvolen je jednou z početných strmých a dlhých holí, ktoré obkolesujú osady s Donovalmi. Ocenia ich hlavne vytrvalci. Kraj je to úchvatný a určite má turistovi čo ponúknuť. Minimálne zdravú drinu a výhľady. Ten zo Zvolena je panoramatický – od Tatier cez obe Fatry až po Staré hory a Kremnické vrchy. A keby ste sa náhodou chceli vydať zo Zvolena až do Zvolena – cez hory a doly je to nejakých 62 kilometrov a 18 hodín šliapačky. Tak šťastnú cestu, priatelia.
Podobné príspevky
Podobné
Polostrov HEL: jazyk a skúsenosti sú výhodou, ale nie nevyhnutnosťou
Polostrov Hel je prívetivé miesto aj pre neskúsených cestovateľov. Tamojší Kašubovia sú Slovania ako my. Kultúrna podoba je výrazná. Človek sa cíti ako doma. 😊
Baltské more autom: 9 hodín dobrodružstva (TURISTI TIAHNU k BALTU)
Baltské more autom je veľké dobrodružstvo. Na polostrov Hel je z Kamennej Poruby 816 km a 9 hodín plus nejaká hodinka-dve na zápchy a prestávky. Veľa? Ani nie, ak je cesta cieľom. 😊
ŠÍP s osadou PODŠÍP a MOČIAROM – ochutnajte očarujúcu Šípsku Fatru!
Šíp je výrazný kopec na hranici Malej a Veľkej Fatry s fotogenickými výhľadmi, očarujúcim skalným mestom a malebnou osadou Podšíp, v ktorej zastal čas. Pot spláchnete v bublajúcom jazierku v Močiari. Úžasné, nie?